Mi a Coaching és a Coaching Pszichológia?
A coaching egy eredmény- és megoldás orientált, professzionális munkakapcsolat, amely során a coach elősegíti, hogy az egyének és teamek hatékonyabban valósítsák meg céljaikat, miközben tanulnak és fejlődnek. A coaching és a coaching pszichológia egészséges ügyfelek számára nyújt fejlesztő szolgáltatást. Előmozdítja, hogy az ügyfelek sikeresen valósítsák meg céljaikat életük legfontosabb területein, tudatosítsák és mozgósítsák meglévő képességeiket, erősségeiket, és hatékonyan tudjanak alkalmazkodni a változó környezeti elvárásokhoz.
A coaching az Európai Unió által elismert önszabályozó szakma, elfogadott kompetencia leírással és etikai normákkal. Az, hogy a coaching államilag nem szabályozott és engedélyhez kötött tevékenység, nagy autonómiát biztosít a coachok számára. Ma hazánkban - mint a világ többi országában is - bárki hívhatja magát coachnak. Az elmúlt két évtizedben a coachok túlnyomó többsége részt vett olyan, akár a felnőttképzés, vagy az utóbbi években a felsőoktatás keretében megvalósuló képzésen, amely megalapozott szakmai ismeretekkel és gyakorlati készségekkel ruházta fel őket. A coaching szolgáltatást tudatosan igénybe vevő ügyfelek is figyelnek arra, hogy képzett coachokkal dolgozzanak együtt.
Ezzel együtt továbbra is számos téves elképzelés él a coalchiggal és a coachokkal kapcsolatban. Tájékozatlanságból, vagy tudatos félreértelmezés miatt van aki egyéni tréningnek, tanácsadásnak, vagy "light" pszichoterápiának állítják be a coachingot.
A coaching nem egyéni tréning. A tréning egy strukturált, oktatási anyag központú folyamat, amely abból indul ki, hogy az ügyfél hatékonysága azzal növelhető, ha a tréner útmutatásai alapján elsajátít egy új ismeretet, készséget, vagy gondolkodásmódot. A coaching térnyerése mögött megtalálhatjuk a hagyományos tréningekből való kiábrándultságot, amelyek a tanultak gyakorlati alkalmazása terén gyenge hatásfokot érnek el.
A coaching nem tanácsadás. A coaching alapelve, hogy az ügyfél tudja a választ a problémájára, csak emlékeztetni kell rá. Az általános receptek és kész megoldások gátjává válnak az alkotó gondolkodásnak.
A tanácsadás és a terápia is a múltra és a probléma okainak feltárására, újszerű megértésére összpontosít. A coaching a jelenből kiindulva a jövőre fókuszál, és a megoldás hogyanjára helyezi a hangsúlyt. A coachingnak is része az önreflexió és az „aha élmények” facilitálása, de a munka nagyobb része a célok eléréséhez vezető tettek megvalósításának támogatása, a sikerek megünneplése, és a tanulságok feldolgozása.
A coaching nem jobb, hanem más, mint az itt felsorolt módszerek. Mindegyik módszernek megvan a maga indikációja, szerepe, és a gyakorlatban ezek a módszerek jól kiegészítik egymást.
A coaching pszichológia a lelkileg egészséges emberek életminőségének fejlődését, eredményességének és kiteljesedését előmozdító, alkalmazott lélektani terület.
Egyedi jellemzője a coaching célközpontú és erősségekre alapozó szemléletének alkalmazása, valamint az ügyfél felhatalmazása: annak elfogadása, hogy az ügyfél rendelkezik a céljai eléréshez szükséges tudással és képességekkel. A coaching pszichológia kutatással, elméleti modellek megalkotásával és empirikusan tesztelt módszerekkel járul hozzá a fenti célok megvalósításához.
Az első egyetemi szintű coaching pszichológiai program a Sydney-i egyetemen Anthony M. Grant vezetésével indult el másfél évtizeddel ezelőtt. Azóta számos posztgraduális és doktori program jött létre - elsősorban az angolszász nyelvterületen, de más európai országok egyetemein is.
A coaching pszichológia nemzetközi szakmai szervezete, az International Society for Coaching Psychology (www.isfcp.net) 2006-ban alakult meg Stephen Palmer kezdeményezésére. Az MCPE 2016-ban vált társult szervezetté, ami lehetővé teszi, hogy tagjaink egyben az ISCP társult tagjai is legyenek.
Hazánkban az ELTE PPK Tanácsadó Szakpszichológus képzésen belül 2005-ben kezdődött meg a coaching pszichológia tárgy oktatása, amelyet 2007-től vezetői és life coaching gyakorlatorientált, választható kurzusok egészítenek ki. A BME Ergonómiai és Pszichológiai Tanszék Munka és Szervezetpszichológiai Mesterképzésében és Szakpszichológus képzésében ugyancsak sor kerül a coaching oktatására.
2014-ben létrejött a Magyar Pszichológiai Társaság Coaching Pszichológiai Szekciója, amely a következő célokat tűzte ki:
A hazai pszichológiai szakmai közösségen belül képviselni a coaching pszichológiát, mint alkalmazott lélektani területet.
Mi a Team Coaching?
A team coachingról részletesebben: teamcoach.hu